belarus 820 ongelmia.

Belarus traktoreihin liittyviä ja miksei muitakin korjausohjeita

Valvoja: pelarusmaisteri

jparta
Viestit: 9
Liittynyt: 12 Syys 2013, 18:00
Paikkakunta: Hammaslahti (Joensuu)

belarus 820 ongelmia.

Viesti Kirjoittaja jparta »

Hei, arvoisat belarus tietäjät. Minulla on muutama ongelma belaruksen kanssa. yksi on että saa säädettyä nostolaiteen kaarta niin että toimisi painatus ja muutenkin tahtoo toimia nihkeästi, eli nostaa vain tietyssä kohtaa kaarta ja muualla kaaren välillä ei.
Sitten toinen asia syöttöpumpun ennakko pitäisi säätää, miten tapahtuu helpoiten?
kolmas asia että lingotessa tahtoo ruveta helposti luistamaan kytkin ja kun rupeaa luistamaan kuuluu n. 5sek. päästä mahottoman kova kolina. onko normaalia se kolina sekä onko ne luisto palat paha homma vaihtaa
myöskin tuo jousielementti ihmetyttää että mikä on sen tehtävä ja miten säädetään (kuvassa jousielementin säätö on melkein yläasennossa) vaikuttaako se pitopannan pitoon?
Ja jos mahdollista niin alueella jos löytyy "belarus korjaajaa" niin joutaisiko jossain kohtaa kaveriksi purkamaan/säätämään pientä korvausta vastaan ?

sitten neljäs kysymys, tuo tuulilasin puhallin on aika onneton. ei juuri puhalla mitään. onko neuvoa miten saisi korvattua tuon alkuperäisen tehokkaammalla versiolla? (kuva puhaltimesta liitteenä)

Traktori on 820 vm.1980.

Terv. Jari Partanen
Hammaslahti (Joensuu)
040-6744216
jarska80@gmail.com
Liitteet
nostokaari.jpg
nostokaari.jpg (88.17 KiB) Katsottu 9782 kertaa
puhallin.jpg
puhallin.jpg (95.1 KiB) Katsottu 9782 kertaa
jousielementti.jpg
jousielementti.jpg (89.86 KiB) Katsottu 9774 kertaa
Vilske
Viestit: 3060
Liittynyt: 24 Heinä 2007, 19:16
Paikkakunta: Iitti

Re: belarus 820 ongelmia.

Viesti Kirjoittaja Vilske »

Ensimmäiseksi suosittelisin hankkimaan kerhon kaupasta http://www.belkku.fi/kauppa.html tuon käyttö- ja huolto-ohjekirjasen jollei sellaista jo ole.

Kuva
Jokapäivä työkaluna Belarus
505 1983
920S 2002
952GL 2003
"Belaruksen hallinta on helpointa siihen suuntaan mihin se on jo menossa"
Kerho facebookissa
jparta
Viestit: 9
Liittynyt: 12 Syys 2013, 18:00
Paikkakunta: Hammaslahti (Joensuu)

Re: belarus 820 ongelmia.

Viesti Kirjoittaja jparta »

Korjaamokäsikirja on. Mutta ei säätö ohjetta nostokaareen eikä jousen säädöstä mainintaa
Terv. Jari Partanen
Voiniementie 24
82200 Hammaslahti
040 6744 216
jarska80@gmail.com
s42141
Viestit: 94
Liittynyt: 07 Marras 2009, 16:12

Re: belarus 820 ongelmia.

Viesti Kirjoittaja s42141 »

Ton kaarella olevan vivun tulee olla tuon pienen nupin takana niin sitten voi oikeanpuolisesta vivusta koittaa sitä painatusta.
Liitteet
nostokaari.jpg
nostokaari.jpg (80.38 KiB) Katsottu 9621 kertaa
Samppa79
Viestit: 137
Liittynyt: 02 Syys 2007, 14:00
Viesti:

Re: belarus 820 ongelmia.

Viesti Kirjoittaja Samppa79 »

Ratin vierestä pitäisi nostaa ja laskea kun penkin vieressä olevalla säätökaarella vipu on taka-asennossa. Jotenkin näin se meni kun itse yritin hommaa opiskella. Ratin vieressä oikealla on kyseinen vipstaaki. Ylöspäin nostaa alaspäin laskee. Jos painaa kokoajan alaspäin painattaa. Vivun tulisi palautua itsestään keskiasentoon. Ohjekirjasta löytyy juttu mutta kannattaa kokeilla ihan ajan kanssa. Itse käytin nostolaitetta väärin ensimmäiset 4 vuotta. Sitten sain palstalta rautalankaohjeet ja homma rupesi avautumaan.
jparta
Viestit: 9
Liittynyt: 12 Syys 2013, 18:00
Paikkakunta: Hammaslahti (Joensuu)

Re: belarus 820 ongelmia.

Viesti Kirjoittaja jparta »

Mites tuo 0 asennon säätö tehdään. Kun se on pielessä. Oli meinaan säätökaari melkein irti kun sain?
joksu
Viestit: 105
Liittynyt: 07 Huhti 2010, 20:17

Pääkäyttö vivun 0-asennon säätö

Viesti Kirjoittaja joksu »

Yritä hakea mahdollisemman lähelle alkuperäistä asentoa.Kiinnitä kehikko paikolleen ja kokeile ratin vierestä
sivukäyttövivusta pelaako nostolaite oikein. Jos ei pelaa niin siirrä kaarella vipua alas tai ylös vähän kerrallaan
ja kokeile välillä sivukäyttölaitteen vivusta nostolaitteen toimintaa kun toimii oikein niin lukitse säätökaari.
Vastaa Viestiin