Sivu 1/1

"Stalinin säilörehu" jättiläisukonputkikasvustosta...

Lähetetty: 25 Loka 2012, 14:48
Kirjoittaja Pienviljelijä
Kun kerran tuoreessa jutussani näkyy komea dt ja mtz korjaamassa "jättiukonputkisäilörehua" ajattelin posauttaa se tännekin:

http://ilmari.vapaavuoro.uusisuomi.fi/k ... sukonputki

Re: "Stalinin säilörehu" jättiläisukonputkikasvustosta...

Lähetetty: 26 Loka 2012, 19:59
Kirjoittaja görmy
Pienviljelijä kirjoitti:Kun kerran tuoreessa jutussani näkyy komea dt ja mtz korjaamassa "jättiukonputkisäilörehua" ajattelin posauttaa se tännekin:

http://ilmari.vapaavuoro.uusisuomi.fi/k ... sukonputki



On tämä "Pienviljelijä" ihmeellinen "kansanvalistaja" onneksi hän jakaa tietojaan meille luettavaksi Belkkufoorumin ehdottomasti mielenkiintoisin persoona . :)
Eihän tästä belkusta juurikaan enää saa mitään mielenkiintoista irti tai no jos ehkä hieman :wink: koska tuleehan täällä palstalla välillä notkuttua vaikka ei pahemmin enää juttua irtoakkaan. :roll:

Re: "Stalinin säilörehu" jättiläisukonputkikasvustosta...

Lähetetty: 26 Loka 2012, 20:53
Kirjoittaja Vilske
Tutustuin Pienviljelijään ensimäisen kerran kerhon vuosikokouksessa Kiuruvedellä, oliskohan ollut vuosi 2009 jos en väärin muista.
Huomasin että kuinka hieno persoona, maailmankatsomuksellisesti sekä kielitaidollisesti pätevä mies joka pitää ehdottomasti saada edustamaan kerhoa. Ja kerhon varapuheenjohtaja hänestä saatiinkin :D
Tokkopa kerholla olisikaan ollut näin antoisia ja mukavia matkoja tuonne itärajan taakse ilman Pienviljelijän tietämystä sekä kielitaitoja :D
Kiitokset vieläkin hienosta ja hyvin järjestetystä tämän vuoden Pietarin reissusta Pienviljelijälle :D

Re: "Stalinin säilörehu" jättiläisukonputkikasvustosta...

Lähetetty: 26 Loka 2012, 21:19
Kirjoittaja EJH10
Joo kyllä pittää Illua kiitellä, neuvotteluissa raktoritehasvierailulle on näyttäny kyntesä :D

Re: "Stalinin säilörehu" jättiläisukonputkikasvustosta...

Lähetetty: 26 Huhti 2013, 19:30
Kirjoittaja s42141
Lueskelin näitä vanhenpia juttuja niin tämä jättiputki otsikko herätti mielenkiintoni kun tuossa melkein naapurissani Hankkijan koetilalla Tuusulajärven rannalla viljeltiin jättiputkea -70 luvulla ja myytiin koristekasveiksi rouvien puutarhoihin. En tiedä saivatko koetilan lehmät myös osansa siitä mutta nyt kasvi on levinnyt riesaksi ympäristöön.
Toinen firma Satoturve Perä-Hyrylässä myös viljeli kasvia ja myi sitä koristekasvina. Tiedä häntä vaikka salaattina olisivat myynneet ravinnon lisänä? :lol: