Sivu 1/1

LTZ 40 halvaantui

Lähetetty: 05 Maalis 2017, 22:33
Kirjoittaja Sössökoski
Lumia kolatessa kone halvaantui nykäistessä suunnanvaihtaja hitaalta eteenpäin hitaalle taaksepäin. Moottorin käydessä vaihteet voi laittaa päälle ilman kytkintä. Minkäänlaisia ylimääräisiä ääniä ei kuulunut ja ulosoton akseli pyörii normaalisti. Onko kellään kokemusta vastaavasta tapauksesta?

Re: LTZ 40 halvaantui

Lähetetty: 05 Maalis 2017, 23:00
Kirjoittaja Asko
Oisko siirto haarukka murtunut tai poikki,voi korjat hitsaamalla

Re: LTZ 40 halvaantui

Lähetetty: 06 Maalis 2017, 08:08
Kirjoittaja joksu
Siirtohaarukan katkeaminen todennäköistä.
Vaihdekepit irti lattiasta. Avautuneesta reiästä haarukan saa vaihdettua. Katkenneen pätkän voi "onkia" Pitkällä magneetti meiselillä.

Re: LTZ 40 halvaantui

Lähetetty: 06 Maalis 2017, 11:04
Kirjoittaja Sössökoski
Haarukkahan sietä oli poikki, suuret kiitokset. Täytynee laskea kinuskit pois laatikosta kun ei haarukka tarttunut magneettiin vartin sorkkimisella. Äkkiseltään ei hammasrattaissa näkynyt jälkiä et olis pudotessaan käynyt niiden välissä puolenkymmenen metrin ajomatkalla. Mistä kannattaa kysellä uusia haarukoita?

Re: LTZ 40 halvaantui

Lähetetty: 06 Maalis 2017, 13:05
Kirjoittaja Vilske
Sössökoski kirjoitti:Mistä kannattaa kysellä uusia haarukoita?
Esim. täältä.

Re: LTZ 40 halvaantui

Lähetetty: 06 Maalis 2017, 16:42
Kirjoittaja Sössökoski
Kiitos Vilskeelle, täytyy tilata jemmaan: https://www.pmkaubamaja.ee/index.php/fi ... s-400.html" onclick="window.open(this.href);return false; Löytyihän se katkennut haarukka kun aikansa pilkki. Kuumensin ja hitsasin puolikkaat yhteen, kone on kasassa ja räystäänaluset lumettomat. Haarukan kiinnityspultti tuli pari kertaa ongittua laatikon pohjalta ja keppikannen asennus vaati yhden harjoituskerran. Seuraavan kerran liimaan kulissilevyn kanteen kiinni ennen asennusta, nyt tuli irtonaisena kasatessa sohlattua niin et oli pykälä silmässä.