Sivu 1/1
425, etuveto lakkasi toimimasta
Lähetetty: 08 Maalis 2009, 15:23
Kirjoittaja hoho
425:sen etuveto lakkasi toimimasta. Onko noissa joku tyyppivika, josta kannattaisi lähteä vikaa etsimään? Entä, uskallanko ajella kesään asti vai rikonko jotain lisää?
Re: 425, etuveto lakkasi toimimasta
Lähetetty: 08 Maalis 2009, 17:04
Kirjoittaja Vilske
Etuperän tasauspyörästö:
Jos neliveto ei kytkeydy niin syinä voi olla seuraavat:
- kytkimen käyttötapit nro.7 eivät vastaa vastinpintoihinsa
- jouset 11 eivät jaksa painaa tappeja riittävästi vastinpintoihin
- kiila 15 on leikkautunut poikki
- sakarakytkimen nokat 6 ovat vaurioituneet
- kytkentälovet 8 ovat vaurioituneet
- kytkentätapit 7 tiukat porauksiinsa
- sakarakytkimien lukkorenkaat 12 irronneet
- etuperässä liian jäykkä öljy (pakkanen)
http://i100.photobucket.com/albums/m4/B ... 425099.jpg
http://i100.photobucket.com/albums/m4/B ... 425100.jpg
Re: 425, etuveto lakkasi toimimasta
Lähetetty: 08 Maalis 2009, 18:26
Kirjoittaja DslCat
Nostappa nostolaitteen painauksella takaset hieman koholle, ja kaveri katsomaan pyöriikö kardaani (autom. kytkentä), jos yritätä liikuttaa konetta?
Jos pyörii niin, kurkkaapa etuportaalin niveliin pyörivätkö? Nuo tulparistikot ovat vähän kuluvaa sorttia..
Noista vastauksista riippuen vikapaikka haarukoitavissa
Tässä periaate kuva koko pakeista - nro 76 on siis vaihdelaatikon alla:

Re: 425, etuveto lakkasi toimimasta
Lähetetty: 08 Maalis 2009, 20:53
Kirjoittaja hoho
Kiitos avusta.
Urheilin hieman: vedin lunta perälevyllä ja kun belarus jäi sutimaan, niin kiipesin pois hytistä katsomaan kardaania. Se kyllä pyörii. Kardaanin etupäässä oleva stefa/tiiviste on pullahtamaisillaan ulos. Pitää kyllä öljyt, vielä. Huomasin myös, että tuo apurunko, vai mikä se on, joka on rungon ja etuperän välissä, on löysällä ja liikkuu. Voisiko tuo kardaanin pää olla lupsahtanut pois paikaltaan ?
Taitaapi mennä kesän puolelle, ennen kuin rupean vahjettä availeen. Mulla kun ei oo tiloja korjailla sitä ja mun hermot ei kestä pakkasella tumpeloida korjaushommissa. Belaruksen tarvekin on aika vähäistä, mitä nyt lumia lykin.
Re: 425, etuveto lakkasi toimimasta
Lähetetty: 09 Maalis 2009, 06:09
Kirjoittaja harasoo
Itellä ollut sama ongelma

Se etuakselin pukki tarvii pitää tarkkailun alla,pultit irtoo.Minullakaan ei mennyt etuveto päälle ennenkuin laskin öljyt pois ja laitoin tilalle löpöä ja ajoin ees taa muutaman metrin ,johan alko toimia.Löpöt pois ja tilalle automaattiöljy.Sen jälkeen ei ole ollut vaivoja.Jotenka johtu öljyn kankeudesta tai sisäpesun tarpeesta.Sitä en tiedä olisko kuitenkin viisaampi laittaa synteettinen hypoidiöljy

Mitä mahtaa tykätä perämurikka automaattiöljystä

Sillä ainakin toimii hyvin,menee sillon päälle kun tarvii.Jos ei ole kutenkaan tullut mekaanista vikaa
