Uusien Belarusten myynti

täällä saavat belkkumiehet ja -naiset turista kaikista asioista

Valvoja: pelarusmaisteri

920GL
Viestit: 707
Liittynyt: 24 Heinä 2007, 21:43
Paikkakunta: Kurikka

Re: Uusien Belarusten myynti

Viesti Kirjoittaja 920GL »

Sitten on näitä entisiä neuvostotasavaltoja ja itäistä keski-eurooppaa missä Belarus on hyvin pärjännyt vapaillakin markkinoilla, Puola, Unkari, Latvia, Liettua joissa hyvin lähellä markkinajohtajuutta että näissä maissa tiloja hoidetaan pelkästään Belaruksilla.Tokikin tilat ovat varmaan pienemmästä päästä. Mutta onkohan Suomi nykyään ainoita Euroopan maita missä ei toimivaa maahantuontia nykyisin ole? :D
Belarus 952.3 Isme 140L etukuormain
DT-14 vm.-57
katoi
Viestit: 622
Liittynyt: 27 Joulu 2010, 09:12
Paikkakunta: Kajaani

Re: Uusien Belarusten myynti

Viesti Kirjoittaja katoi »

Pitäisi laittaa Soinin tyyppinen kaveri asialle markkinoimaan belarusta ja silloin tulisi uusi JYTKY (BELARUS JYTKY). Minusta se on ollut vain uskon puutetta ja Soini on sanonut minusta oikein hyvin aina, että jos johonkin asiaan oikein uskoo ja tekee sen eteen kovasti töitä niin se myös tapahtuu ennen pitkään. Tämä pätee moneen asiaan ja huippu-urheilijat on tästä hyvä esimerkki ja Soini itse. Tämä ei ollut poliittinen viesti , vaan kannanotto Soini vertauksella siihen, että Belaruksen myyjät itse eivät ole uskoneet asiaan ja sen kyllä ostajat pian huomaa :(
Rokressi
Viestit: 459
Liittynyt: 28 Marras 2007, 11:23
Paikkakunta: Juuka

Re: Uusien Belarusten myynti

Viesti Kirjoittaja Rokressi »

Olisikohan tuolla Farmer-traktorin maahantuojalla minkäänlaista intressiä ruveta tuomaan myös Belaruksia? Ainakin varaosa ja huoltopuolella varmaan jotain yhteyttä löytyy tuon Farmerin moottorivaihtoehdon takia (Belaruksen kone) Voipi kyllä olla että mallisto menisi päällekkäin, jottei siksi kannnata. Olisi vaan tuo orkanisaatio jo valamiina :mrgreen:
Ikinä ei tiedä kumpaan suuntaan keulan viskaa kun jarrua painaa!
920GL
Viestit: 707
Liittynyt: 24 Heinä 2007, 21:43
Paikkakunta: Kurikka

Re: Uusien Belarusten myynti

Viesti Kirjoittaja 920GL »

Mahtaakohan noita Farmereita olla myyty yhtään? Taitais olla sama homma kuin AK:n kanssa että ei oikein uskoa riittäis tuotteisiin. Agroman aikaan jotenkin homma pyöri kun myynti- ja huoltopisteet olivat suurelta osin Hankkijan yhteydessä.
Belarus 952.3 Isme 140L etukuormain
DT-14 vm.-57
Rokressi
Viestit: 459
Liittynyt: 28 Marras 2007, 11:23
Paikkakunta: Juuka

Re: Uusien Belarusten myynti

Viesti Kirjoittaja Rokressi »

Tai jos tuo vaihtaisi kokonaan pois Farmerin ja ottaisi Belaruksen tilalle. Uudella tuntemattomalla merkillä on varmaan vaikeaa päästä markkinoille, mutta Belaruksille olisi jo vanha ostaja/käyttäjäkunta valmiina. Tuskin tuo mikään kultakaivos on mutta voisi oheistoimintana jollekkin firmalle kannattaa. Päätoimista Belarusten maahantuojaa tuskin löytyy nykyaikana, tai voishan aktiiviset Belkkumiehet pistää homman pyörimään ihan itse :wink:
Ikinä ei tiedä kumpaan suuntaan keulan viskaa kun jarrua painaa!
katoi
Viestit: 622
Liittynyt: 27 Joulu 2010, 09:12
Paikkakunta: Kajaani

Re: Uusien Belarusten myynti

Viesti Kirjoittaja katoi »

Kysäisin Agri-Kymiltä varaosamyynnistä, että miten on jatkuuko uusien belarusten myynti ja tuntui olevan asia heillekin epäselvä. Arvelivat syyn olevan siinä, että eivät olisi hinnasta päässeet sopimukseen. Varaosien myynti kyllä jatkuu.
Taitaa Valkovenäläinen hinnoitella Belaruksen ulos Suomen markkinoilta :(
=MTZ=
Viestit: 621
Liittynyt: 24 Heinä 2007, 23:12
Paikkakunta: Kuopio

Re: Uusien Belarusten myynti

Viesti Kirjoittaja =MTZ= »

Veikkaisin myös osasyyksi sitä, että tehdas edellyttää tiettyä menekkiä, ennenkuin rupeaa edes koneita lähettelemään.
Belarus MTZ-2, 1954
Belarus MTZ-50, 1966
Belarus MTZ-521, 1976
Belarus MTZ-05 Motoblok , 1985
Belarus Progress 825, 1990
Belarus MTZ-920 Turbo, 2007
Motovelo Minsk MMVZ-3.112, 1993
Nikuzai
Viestit: 406
Liittynyt: 17 Tammi 2011, 22:08
Paikkakunta: Suomussalmi

Re: Uusien Belarusten myynti

Viesti Kirjoittaja Nikuzai »

Jos klubilaiset rupeaa kalustoa myymään niin tehtaalta itse hakemalla.
Tehtaan myymälä ei ole ulkomailla edes harvinaisuus, suomessa vaan vieroksutaan tehtaan myymälöitä kun siitä ei kukaan lipevä kielinen pääse vetämään välistä ja ei pääse kehumaan kuinka kallis oli kun rautiasta hain :?

Saksassa mersuja saa ostettua tehtaalta suoraan ja hymerillä on ihan myymäläkin tehtaan yhteydessä mistä voi katella halliin sisälle kun autoja valmistuu.
Ural moottori pyöriäkin myydään tehtaalta suoraan ja varaosa myymäläkin on tiloissa niin miksei muka belarusta myytäisi?

Jos ihmisiä pelottaa se uutukaisuus niin käsittääkseni klubilaisissakin on muutama aktiivi viljelijä? ei ole hankalaa kevään töissä sen oman sijaan valjastaa asiakkaan uusi kone ja tehdä rehut sillä.

Jos haku tehtaalta on niin vaikeaa ja vasten mielistä voin lähteä kuskiksi. Olen itse käynyt liettuasta Vilnasta ostamassa kevyt kuorma-auton eikä ollut kamala reissu.
Parnuun ajaa yöksi siitä seuraava etappi on Vilna ja aamusta tehtaalle kone kyytiin ja Vilnaan yöksi, siitä voikin ajaa suoraan tallinnaan tai jäädä yöksi Parnuun ja kaikessa rauhassa vaikka päivä laivaan ajella ja illasta Suomen puolella ajelee minne tarvii.

Ja tulkki joka tietää miten asiat sillä puolen hoidetaan löytyy klubin riveistäkin.
952Gl isme 140L kuormain
silakka10
Viestit: 56
Liittynyt: 22 Loka 2011, 06:10
Paikkakunta: hki-porvoo

Re: Uusien Belarusten myynti

Viesti Kirjoittaja silakka10 »

noniin...ja porvoossa,ammattinsa osaava täysperäkuski,jos menekki kasvaa???????? :lol: ei muuta kun belkku vetäjään,ja kaks lavetille ja kauppoja hieromaan :shock:
Vilske
Viestit: 3060
Liittynyt: 24 Heinä 2007, 19:16
Paikkakunta: Iitti

Re: Uusien Belarusten myynti

Viesti Kirjoittaja Vilske »

Nikuzai kirjoitti: Jos ihmisiä pelottaa se uutukaisuus niin käsittääkseni klubilaisissakin on muutama aktiivi viljelijä? ei ole hankalaa kevään töissä sen oman sijaan valjastaa asiakkaan uusi kone ja tehdä rehut sillä.
Aktiiviviljelijä täällä myös, mutta yksi asia vähän jarruttaa tuollaista ideaa meinaan rahan puute :(
Itseä myös kiinostaisi kolmiportaisilla powersihft pikavaihtella olevat 952.4, 1021.4 ja 1220.4 mallit, mutta hinnat pompsaavat vanhempaan tekniikkaan verrattuna ja uudella hytillä tietysti :)
Jokapäivä työkaluna Belarus
505 1983
920S 2002
952GL 2003
"Belaruksen hallinta on helpointa siihen suuntaan mihin se on jo menossa"
Kerho facebookissa
kimmoa
Viestit: 731
Liittynyt: 31 Heinä 2007, 21:13
Paikkakunta: Sievi

Re: Uusien Belarusten myynti

Viesti Kirjoittaja kimmoa »

Vaikka rahaa puuttuiskin niin taitaa näillä silti päästä lyhimpään investoinnin takaisinmaksuaikaan, varsinkin kun huomioi myös pienet käyttökulut. Belarusmieshän tekee rempat itse, mutta polttoainetta ei paljoa kulu. Jos 30ke Belarusta vertaa 50ke Valmetiin, lyhenee takaisinmaksuaika korkotekijä huomioituna alle puoleen. Tähdennän tällä sitä että jos jotain on ostettava, että homma pyörisi, niin luulisi Belaruksen ainakin tuossa mielessä olevan houkutteleva vaihtoehto. Nykyäänhän muu koneistus on mennyt siihen että investoinnin takaisinmaksuaika on pitempi kuin koneen kestoikä. Mielestäni idiootinkin luulisi tajuavan mihin se johtaa.

"kpp-6:sen kanssa samoilla linjoilla, turha vermeillä elvistellä jos on pankin romppeita ja pitkän aikaa..."

Kaveri ajoi kimppakyydin työmatkaa vanhalla Volvolla. Kyydissä olleet mulkut audikuskit valittivat auton huonoudesta (vaikka ei se mikään huono ollut) ja kehottivat kaveria hommaamaan audin, siinä kuulemma elämänlaatu niin paranee ja haaveilivat jopa audien omistajien kokoontumisajojen järjestämisestä. Tähän kaveri totesi että ketähän sinnekin sitten osallistuis, Nordea ja Osuuspankki vai? Audimulkut olivat tämän jälkeen hiljaa aika pitkään. :D

Valitettavasti Volvo tuhoutui kolarissa joten tuokin mies joutui viimein myymään sielunsa suurpääomalle.
920GL
Viestit: 707
Liittynyt: 24 Heinä 2007, 21:43
Paikkakunta: Kurikka

Re: Uusien Belarusten myynti

Viesti Kirjoittaja 920GL »

Paljonkohan Belaruksia myydään esim englannissa? Hinnat vähintäänkin kohtuulliset verrattuna meidän hintoihin: http://www.belarus-tractors.co.uk/html/ ... ctors.html

Esim 1220.3 vajaat 30000 euroa..
Belarus 952.3 Isme 140L etukuormain
DT-14 vm.-57
Nikuzai
Viestit: 406
Liittynyt: 17 Tammi 2011, 22:08
Paikkakunta: Suomussalmi

Re: Uusien Belarusten myynti

Viesti Kirjoittaja Nikuzai »

Voishan myynti valttina olla "oma kone pelkällä käsirahan määrällä"
952Gl isme 140L kuormain
50696
Viestit: 185
Liittynyt: 17 Loka 2010, 17:13

Re: Uusien Belarusten myynti

Viesti Kirjoittaja 50696 »

Paljonko uusia Belaruksia sitten on viime aikoina edes myyty?
Oliko niitä näytillä muualla, kuin kouvolassa vai oliko myös näillä muilla edustajilla?
Hinta pitäisi ainakin saada kilpailukykyiseksi jos meinaa, että niitä myydään. Toiset, kun karsastaa näitä ent. ns.itäkoneita vieläkin. Entä laatu vieläkö vuotavat jos jossain on nestettä sisällä niin sauma on kostea jne.?
Zetori taitaa olla vielä edullisin raktori tällä hetkellä, vaan ainakaan paikallinen myynti ei näy mainostavan lainkaan. Onko mainostus jätetty sitten muuallakin ihan maahantuojan vastuulle niin, että se mainos on aina koneviestissä ja maaseuden tulevaisuudessa?? Saisivat mainostaa enemmän jos meinaavat, että kauppaa syntyy. Sama tilanne muuten kohta, kun Ladalla että ne ostaa jos ostaa kellä niitä on ollut...
=MTZ=
Viestit: 621
Liittynyt: 24 Heinä 2007, 23:12
Paikkakunta: Kuopio

Re: Uusien Belarusten myynti

Viesti Kirjoittaja =MTZ= »

Ainahan nuo kuseksii, oma 920 ainakin vuotaa ohjauksen sylinteristä, tosin vain banjon tiivisteistä ja hydrauliikkahan näissä fuskaa aina. Lienee tiivistemateriaali jotenkin huonohkoa.
Belarus MTZ-2, 1954
Belarus MTZ-50, 1966
Belarus MTZ-521, 1976
Belarus MTZ-05 Motoblok , 1985
Belarus Progress 825, 1990
Belarus MTZ-920 Turbo, 2007
Motovelo Minsk MMVZ-3.112, 1993
Vastaa Viestiin